Reklama

Reklama

Grecka przygoda i szkoła życia naszych uczniów

Opublikowano: wt, 23 mar 2021 11:26
Autor:

Grecka przygoda i szkoła życia naszych uczniów - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Technicy i licealiści z małaszewickiego Zespołu Szkół mają nie tylko możliwość otrzymywania stypendiów kolejowych, ale także bezpłatnych wyjazdów na zajęcia i praktyki w Grecji. To efekt uczestnictwa szkoły w programach europejskich, m.in. Erasmus+ oraz POWER.

Reklama

    W Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach podsumowano dwa projekty europejskie. Atrakcją były jesienne wyjazdy do Grecji. W programie Erasmus+ uczestniczyło 53 uczniów technikum z kierunków: technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik informatyk oraz technik eksploatacji portów i terminali.  Natomiast w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) w greckiej przygodzie brało udział 23 uczniów liceum.

Robert Wieczorek, dyrektor Zespołu Szkół, powiedział nam, że w programie POWER jego szkoła uczestniczy od 2018 r. Pierwsze dofinansowanie dla 63 uczniów było imponujące, wyniosło ok. 600 tys. zł. Ubiegłoroczne - 196 tys. zł - umożliwiło dwom grupom z klasy drugiej i trzeciej LO w ZS uczestniczyć w projekcie "Edukacja kluczem do społeczeństwa obywatelskiego".

Licealiści zwiedzali i uczyli się języka

– Projekt był realizowany w dwóch miejscowościach położonych na Riwierze Olimpijskiej w Grecji. Młodzież codziennie brała udział w zajęciach językowych i kulturoznawczych, podnosząc swoje kompetencje językowe, cyfrowe oraz umiejętność pracy w grupie. Ponadto licealiści uczyli się podstaw języka greckiego, w tym alfabetu, wymowy, a także codziennych zwrotów. Uczestnicy projektu mieli również zajęcia na temat mitologii greckiej i historii starożytnej Grecji, prowadzone przez nauczyciela z greckiej szkoły – informuje dyrektor.

Dodaje, że licealiści poznali atrakcje turystyczne północnej Grecji, uczestniczyli w rejsie na wyspę Skiathos.

– Udział w projekcie był przede wszystkim cennym doświadczeniem, podniesieniem kompetencji językowych, cyfrowych, współpracy w międzynarodowej grupie, ale także niezapomnianą przygodą – podkreśla Robert Wieczorek.

Technicy na stażach europejskich

Także we wrześniu uczniowie z kierunków technik eksploatacji portów i terminali, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik informatyk odbyli staż europejski w greckim miasteczku Platamonas, u podnóży masywu górskiego Olimp.

– Odwiedzaliśmy zakłady pracy, gdzie uczyliśmy się procesów magazynowania, składowania i produkcji. Na stacjach kolejowych w Larisie i Katerini podpatrywaliśmy obsługę podróżnych oraz systemy sterowania ruchem kolejowym. Mieliśmy mnóstwo zajęć warsztatowych i praktycznych, a informatycy dodatkowo realizowali się w pracowniach komputerowych – wspomina Michał, uczeń technikum.

Opiekun grupy oraz nauczyciel Małgorzata Trębicka-Żuk podkreślają, iż cały staż był bardzo intensywny, pełen wrażeń i nowych doświadczeń, szczególnie zawodowych.

– ERASMUS+ był prawdziwą szkołą życia, uczył radzenia sobie w obcym kraju i w nowych warunkach, stanowił świetną okazję do tego, aby zacząć odważniej patrzeć w przyszłość i nie bać się podejmowania nowych wyzwań. Praktyka czyni technika – podsumowała nauczycielka.

Na zakończenie piątkowego podsumowania dyrektor wręczył młodzieży certyfikaty, potwierdzające odbycie staży (praktyk) w greckich zakładach i firmach transportowych i kolejowych.

Na greckich torach

W październiku uczniowie klas drugich i trzecich technikum o profilu technik transportu kolejowego odbywali praktyki na stacjach kolejowych należących do greckich kolei OSE. Zapoznawali się z infrastrukturą kolejową, budowlami inżynierskimi, oznaczeniami taboru kolejowego OSE oraz dokumentami przewozowymi.  Mieli praktyki w lokomotywowni, asystowali przy przygotowaniu pociągów do jazdy oraz przygotowywali się do egzaminów z kwalifikacji zawodowych. Uczniowie zaliczyli również krótką podróż koleją na trasie Platu-Leptokaria, w trakcie której obserwowali pracę obsługi pociągu, w tym kierownika, konduktora i maszynisty.  Dofinansowanie unijne do dwóch grup technikum wyniosło ok. 380 tys. zł. Powiat bialski przeznaczył na wsparcie 80 tys. zł.

Robert Wieczorek, dyrektor Zespołu Szkół, zapowiada kolejne wyjazdy do Grecji w ramach POWER, choć pandemia weryfikuje termin podróży.

– Pierwotnie ok. 50 uczniów miało wyjechać w maju i czerwcu, ale prawdopodobnie nastąpi to we wrześniu – zapowiada dyrektor.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.