reklama
reklama

Odkopali fundamenty kuchni Radziwiłłów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Odkopali fundamenty kuchni Radziwiłłów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Podczas prac w parku Radziwiłłowskim natrafiono na fundamenty dawnej kuchni zespołu pałacowego. - Liczymy na znaleziska ceramiki i fajansu produkowanego w naszym mieście w czasach Anny z Sanguszków Radziwiłłowej - mówi rzecznik magistratu.
reklama

Od ponad dwóch tygodni trwają prace badawczo-archeologiczne na terenie zespołu zamkowego w Białej Podlaskiej, w miejscu zajmowanym dawniej przez budynek kuchni przypałacowej. Kierownikiem prac wykopaliskowych jest archeolog Mieczysław Bienia.

Teren intensywnie użytkowany

Badania prowadzone są w południowej części założenia zamkowego, na południowy zachód od ukrytych pod ziemią reliktów pałacu.

- Prace archeologiczne związane są z rewitalizacją części południowej założenia zamkowego. Chodzi o odbudowę wałów i fos oraz odsłonięcie bryły pałacu. Teren, pod którym znajdują się fundamenty, w lutym i marcu był intensywnie użytkowany przez ekipę budowlaną, m.in. miejsce przejazdu ciężkiego sprzętu dowożącego ziemię na rekonstruowane wały - mówi Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy prezydenta Białej Podlaskiej.

Wiele pytań

Głównym założeniem badań wykopaliskowych jest odsłonięcie dawnych radziwiłłowskich kuchni i dokładne ich przebadanie w celu uzyskania odpowiedzi na pytania typu: czy obiekt był podpiwniczony, ile i jakiej wielkości pomieszczeń się w nich znajdowało, czy wreszcie - jak duży był to obiekt.

Poza tym chodzi również o odnalezienie jam zawierających potłuczone fragmenty porcelany, fajansu, ceramiki i pojemników szklanych i innych ciekawych przedmiotów, które po konserwacji, wyklejeniu i częściowej rekonstrukcji wzbogacą stałe wystawy muzealne dotyczące czasów radziwiłłowskich.

Wyeksponować znalezisko

- Nie ukrywamy również, że liczymy na znaleziska ceramiki i fajansu produkowanego w naszym mieście w czasach Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Do chwili obecnej bowiem nie wiemy, jak owa ceramika, fajans, czy porcelana wyglądały - tłumaczy rzecznik.

W trakcie prac archeologicznych odsłonięte obiekty zostaną dokładnie opisane, a następnie zasypane. Po zakończeniu prac proponuje się uwidocznienie bryły obiektu w postaci pozostawienia jej narysu w przestrzeni parkowej - byłaby to niewątpliwie atrakcja turystyczna i dydaktyczna.

- Prace prowadzone na terenie założenia Radziwiłłów odkrywają przed nami kolejne niespodzianki. Razem ze specjalistami z Muzeum Południowego Podlasia pracujemy nad takimi rozwiązaniami, abyśmy jako społeczność poznawali te odkrycia, historie Radziwiłłów i naszego miasta - mówi prezydent Michał Litwiniuk.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama