reklama
reklama

Powiat bialski : W grudniu wielkie strzelanie do odyńców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powiat bialski : W grudniu wielkie strzelanie do odyńców - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Myśliwi z okręgu bialskopodlaskiego zabiegają o rekompensaty od państwa za bardzo wysokie szkody łowieckie w pasie objętym stanem wyjątkowym. Tymczasem powiatowy lekarz weterynarii wydał rozporządzenie podwyższające zarządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego dzików w pow. bialskim aż do 612 sztuk.
reklama

Pod koniec października reprezentanci okręgów łowieckich z Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa zwrócili się do wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka z wnioskiem o pokrycie z budżetu państwa zwielokrotnionych odszkodowań wypłacanych rolnikom za szkody wyrządzone w uprawach rolnych w pasie 3-kilometrowym przy Bugu.

 
Rygory stanu wyjątkowego
Myśliwi z kół Polskiego Związku Łowieckiego nie mogli od 2 września polować przy granicy, gdzie obowiązują rygory stanu wyjątkowego. Dopiero po pewnym czasie zezwolono im na szacowanie w tym pasie szkód spowodowanych w uprawach rolnych przez liczne stada zwierząt. Podczas manewrów Zapad 2021 na Białorusi w pobliżu naszych granic wystraszona strzałami zwierzyna przepłynęła na polską stronę... Szczególnie duży jest stan dzików, saren i jeleni.

Bartłomiej Kurkus, łowczy okręgowy w Siedlcach i pełniący obowiązki łowczego okręgowego w Białej Podlaskiej, powiedział nam, że szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta, a wraz z tym i odszkodowania, są od dwóch do pięciu razy większe niż w latach poprzednich.

– Urosły tak bardzo, ponieważ nie mogliśmy nad Bugiem polować i pilnować upraw na trzykilometrowym pasie wyłączonym z polowań. Ponadto wyższe są ceny płodów rolnych, które zostały zniszczone przez zwierzęta – wyjaśnia łowczy.

Dodał, że różne są szacowane szkody w obwodach dzierżawionych przez PZŁ nad Bugiem. Przyznał, iż przynajmniej myśliwi nie muszą płacić za znaczne szkody w uprawach wyrządzone przez łosie, które od lat są chronione, zatem nie można do nich strzelać.

– Wicewojewoda zapoznał się z naszym stanowiskiem. Chcielibyśmy, by państwo pomogło nam w wypłatach zwiększonych odszkodowań – mówi Bartłomiej Kurkus.

Ostre strzelanie w 17 gminach?

Łowczy od nas dowiedział się, że pod koniec października Renata Izdebska, powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej, zmieniła swoje rozporządzenie z marca w sprawie odstrzału sanitarnego dzików. Obecnie nakazała, aby koła łowieckie w 17 gminach przeprowadziły do końca grudnia odstrzał w sumie aż 612 dzików. Dotyczy to także kół dzierżawiących tereny nad Bugiem, np. Darzbór ma zabić 18 dzików, Nemrod 19, Ponowa aż 44, Cyranka 10, Jeleń 6, Ostęp 21 oraz Żerań 28.

– To się kłóci jedno z drugim – mówi łowczy.

Ma na myśli problem odszkodowań i powiększonego odstrzału w krótkim czasie. Istotnie, dotąd myśliwi muszą przestrzegać wrześniowego rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych w sprawie ograniczenia prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych. Trudno realizować plan odstrzału dzidami i kuszami... Prawdopodobnie odstrzał sanitarny może być związany z afrykańskim pomorem świń. Epidemia nie tylko szaleje w naszym kraju, ale, jak informuje telewizja Bielsat, nasila się na Białorusi, obok granicy z Polską.  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama