reklama
reklama

Lublin: XVII Lubelski Festiwal Nauki szykuje spotkania. Jednym z gości jest niemiecki noblista

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Lublin: XVII Lubelski Festiwal Nauki szykuje spotkania. Jednym z gości jest niemiecki noblista - Zdjęcie główne

XVII Lubelski Festiwal Nauki szykuje spotkania. Jednym z gości jest niemiecki noblista | foto Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W ramach trwającego XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki w tym tygodniu przygotowywana są spotkania z m.in. laureatem Nagrody Nobla, językoznawcą, fizykiem i youtuberem. Na każde z nich obowiązuje rezerwacja miejsc.
reklama

Trwa XVII Lubelski Festiwal Nauki, czyli festiwal naukowy i największe wydarzenie tego typu na Lubelszczyźnie oraz w regionach ościennych. Gospodarzem jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Hasło tegorocznej edycji - "Nauka bez granic. Enjoy science!” ma zwracać uwagę na umiędzynarodowienie dotychczasowej formuły wydarzenia oraz pokazywać, że odkrywanie świata nauki niesie ze sobą dużo radości. W programie jest wiele wydarzeń. Obowiązuje na nie rezerwacja za pośrednictwem strony internetowej Festiwalu.

- 20 września br. zapraszamy wszystkich zainteresowanych na premierę filmu dokumentalnego "Kolekcja” ("The Collection”) – o lubelskich starodrukach w reż. Grażyny Stankiewicz, połączoną z premierę albumu "Stare druki lubelskie w Bibliotece Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie” pod red. dr Marty Puszki. Wydarzenie odbędzie się w dużej Sali widowiskowej ACKiM Chatka Żaka o godzinie 15.00 - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.

Forma dokumentalna przybliża kolekcję liczącą ok. 60 starych druków wydanych w XVII i XVIII w. w oficynach lubelskich, będących w posiadaniu Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Dokument opowie też o roli oo. Dominikanów i Jezuitów w historii drukarstwa w Lublinie. Po premierze, film zostanie umieszczony na stronie internetej Festiwal. Do filmu będzie dołączona transkrypcja w języku angielskim.

Oprócz filmu dokumentalnego, powstał album "Stare druki lubelskie w Bibliotece Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie” pod red. dr Marty Puszki – kustosza Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W albumie przedstawione zostały lubelskie stare druki (ok. 60 pozycji) znajdujące się w zbiorach Biblioteki UMCS. Album został wydany w ilości ok. 200 egzemplarzy nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2021). Większość egzemplarzy zostanie ofiarowana nieodpłatnie wybranym bibliotekom i instytucjom z całego kraju, dodatkowo pozycja zostanie umieszczona w wersji elektronicznej w Bibliotece Cyfrowej UMCS oraz w cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA, pozostałe będą wręczone uczestnikom wydarzenia. Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja uczestnictwa i limit 100 miejsc. Jeden uczestnik może zarezerwować maksymalnie 5 miejsc.

W ramach cyklu "Nauka bez granic” ("Science without borders”), 20 września o godzinie 18.00 w dużej Sali widowiskowej ACKiM Chatka Żaka będzie można posłuchać prof. Roberta Hubera (1937), niemieckiego biochemika i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1988 r., który otrzymał wraz z Johannem Deisenhoferem i Hartmutem Michelem za wyznaczenie trójwymiarowej struktury centrum reakcji fotosyntezy u bakterii. Po trwającym godzinę wykładzie popularnonaukowym odbędzie się rozmowa noblisty z dr Dawidem Myśliwcem (1988) – absolwentem chemii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, twórcą kanału "Uwaga! Naukowy Bełkot” na YouTube (644 tys. subskrybentów) i autorem bestsellerowej książki "Przepis na człowieka” (28 tys. sprzedanych egzemplarzy). Na wydarzenie obowi±zuje rezerwacja uczestnictwa i limit 200 miejsc. Jeden uczestnik może zarezerwować maksymalnie 5 miejsc.

21 września o godz. 18.00 w dużej Sali widowiskowej ACKiM Chatka Żaka odbędzie się wykład polskiego językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka (1947). Po wykładzie będziemy mieli okazję wysłuchać rozmowy z profesorem, którą poprowadzi ks. dr Rafał Pastwa (1980) – teolog, dziennikarz, poeta, duchowny katolicki i pracownik KUL, archidiecezjalny duszpasterz środowisk twórczych prowadzący działalność popularyzatorsk± w szkołach i instytucjach kultury w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Obowiązuje rezerwacja uczestnictwa i limit 200 miejsc. Jeden uczestnik może zarezerwować maksymalnie 5 miejsc.

22 września o godz. 18.00 w Dużej Sali Widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żaka będzie miało miejsce spotkanie z Dawidem Łasińskim (1983) – nauczycielem znanym, jako "Pan Belfer – nauczyciel z internetów”, twórcą kanału "Pan Belfer” na YouTube (55,2 tys. subskrybentów), zapalonym miłośnikiem chemii i fotografii, animatorem kultury, twórcą projektów filmowych i popularyzatorem nauki w szerokim tego słowa znaczeniu. Po wykładzie planowana jest rozmowa pomiędzy Panem Belfrem, a Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi (1975/1974). Stanisławscy to twórcy "CrazyNauki” na Youtube (13,9 tys. subskrybentów), blogerzy, dziennikarze naukowi i zdobywcy m.in. nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce 2019 w kategorii "Media”. konieczna jest rezerwacja uczestnictwa i obowiązuje limit 200 miejsc. Jeden uczestnik może zarezerwować maksymalnie 5 miejsc.

23 września o godz. 18.00 Lublin odwiedzi prof. Charles H. Bennett (1943) – amerykański myśliciel, fizyk i pionier teorii informacji znany z badania powiązań fizyki kwantowej z informacją. Jest jednym z ojców kryptografii kwantowej i współautorem rewolucyjnej koncepcji teleportacji kwantowej. Po wykładzie słuchacze będą mieli również możliwość wysłuchania rozmowy prof. Charlesa H. Bennetta z Karolem Jałochowskim (1974)  – absolwentem fizyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, stypendystą National University of Singapore, dziennikarzem i twórcą filmów poświęconych nauce. Podczas bankietu będzie możliwość zakupienia książki Karola Jałochowskiego "Heretycy buntownicy wizjonerzy. 22 podróże z największymi umysłami naszych czasów”, Copernicus Center Press, Kraków 2019. Na wydarzenie obowi±zuje rezerwacja uczestnictwa i limit 200 miejsc. Jeden uczestnik może zarezerwować maksymalnie 5 miejsc.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama